Статті

Дуб Олена

Користувачі втрачають інтерес до соціальних мереж?

Користувачі втрачають інтерес до соціальних мереж?

Час, який проводять користувачі в соцмережах, зменшується ось уже кілька років поспіль. А проведення часу у соцмережах перетворюється на думскролінг.

Нещодавно Financial Times оприлюднило дослідження, проведене на замовлення видання GWI - компанією, що займається дослідженням цифрової аудиторії. Завдяки добрим людям я почитала pdf-версію статті, а для вас попросила інструмент NotebookLM створити конспект. Отже.

Що показують дані дослідження GWI:

📊 Час користування досяг піку у 2022 році. Глобально час, витрачений на соціальні медіа, досяг свого піку у 2022 році й відтоді стабільно знижується.

📊 Відчутне скорочення. Наприкінці 2024 року дорослі (віком від 16 років) у розвинених країнах проводили в середньому 2 години 20 хвилин на день у соціальних мережах — це майже на 10% менше, ніж у 2022 році.

📊 Зміни серед молоді. Це зниження найбільш помітне серед тих, хто раніше був найактивнішим користувачем — підлітків і людей віком близько 20 років.

Деградація контенту та зміна мети використання:

📌 Платформи деградують, перетворюючись на простір «обурливого контенту та шлаку» (outrage and slop).

Контент, який часто містить створені ШІ короткі відео та діпфейки (як у нових платформах Meta та OpenAI), порівнюють з «ультраобробленим контентом» (ultra-processed content). Він насичений дофаміном, має в кращому разі мізерну інформативну цінність, а в гіршому — руйнівно негативний вплив.

📌 Від “соціальних” до “антисоціальних”. Соціальні медіа перетворилися з місця, де люди обмінювалися новинами з друзями та родиною, на простір із дедалі меншою кількістю взаємодій «людина — людина».

📌 З 2014 року частка людей, які використовують платформи, щоб спілкуватися з друзями, виражати себе або знайомитися з новими людьми, зменшилася більш ніж на чверть. Натомість зросло рефлекторне відкривання застосунків для заповнення вільного часу, що вказує на перехід від усвідомленого до механічного перегляду.

Пізня стадія розвитку соціальних медіа є прикладом enshittification* («еншіттифікації»), адже платформи стають інструментами максимізації часу перед екраном.

🔗 Почитати про дослідження українською можна тут:

https://ms.detector.media/sotsmerezhi/post/38480/2025-10-05-korystuvachi-vtrachayut-interes-do-sotsialnykh-platform-doslidzhennya/



Виняток, що викликає занепокоєння:

🤔 Єдиний помітний виняток із цієї міжнародної тенденції — Північна Америка, де споживання «шлаку», екстремальної риторики та «приманки для залучення» (engagement bait) продовжує зростати. До 2024 року цей показник був на 15% вищим, ніж у Європі.

Якщо ця глобальна тенденція зниження пошириться і на Америку, це стане позитивним явищем, адже час, проведений на цих платформах, часто є часом, відібраним у «справжніх» взаємодій із людьми.

_____________________________________________________


*Enshittification, also known as crapification and platform decay, is a pattern in which two-sided online products and services decline in quality over time.

*Еншитифікація або crapification, занепад платформи , — закономірність, за якої якість двосторонніх онлайн-продуктів та послуг з часом знижується. Спочатку постачальники створюють високоякісні пропозиції для залучення користувачів, потім вони погіршують ці пропозиції, щоб краще обслуговувати бізнес-клієнтів (таких як рекламодавці), і, нарешті, погіршують свої послуги для користувачів та бізнес-клієнтів, щоб максимізувати прибуток для акціонерів .

SMM
Комунікація та PR
Маркетинг
Цифровий маркетинг
Молодь
Спроможність адаптуватись
Видимість та впізнаваність організації (PR та комунікації, адвокація)
Поділитися
Фонд “Об’єднання” створив навчальну гру про моніторинг держзакупівельШтучний інтелект як цифровий асистент громадської організаціїГромадський контроль у дії: у Херсоні відбувся тренінг для активістів та громадських організацій